Pastato tvarumas yra 3 dėmenų suma – ekonominio, aplinkosauginio ir socialinio.

  1. Ekonominis motyvuoja taupyti pastato resursus,
  2. Aplinkosauginis ragina mažinti pastato neigiamą poveikį aplinkai,
  3. Socialinis skatina kurti naudą ir gerovę pastato naudotojams.

Šis “trigubas tvarumo pagrindas” yra ir tarptautinių pastatų tvarumo vertinimo metodikų BREEAM ir LEED pagrindas. Jos vertina pastatus įvairiais aspektais, kurių svarbiausieji yra:

  • Energinis efektyvumas – ekonominis ir aplinkosauginis dėmuo,
  • Vandens suvartojimas – ekonominis ir aplinkosauginis dėmuo,
  • Žmogaus gerovė pastate – socialinis dėmuo,
  • Susisiekimo patogumai – socialinis ir aplinkosauginis dėmuo,
  • Pastato lankstumas pokyčiams – ekonominis ir aplinkosauginis dėmuo,
  • Atsparumas ir ilgaamžiškumas – aplinkosauginis dėmuo,
  • Želdiniai – aplinkosauginis dėmuo.

Šie pastato tvarumo aspektai sudaro vertinimo kategorijas. Pavyzdžiui, BREEAM In-Use standarte yra 8 vertinimo kategorijos, kurių suma yra lygi 100%:

BREEAM In-Use vertinimo kategorijos

Kiekviena vertinimo kategorija turi savo “svorį” (%), kurį apibrėžia BREEAM metodiką kurianti organizacija BRE Global. Didžiausias svoris suteikiamas svarbiausioms kategorijoms – ENERGIJA (25%), SVEIKATA IR GEROVĖ (20%). Po jų rikiuojasi RESURSAI (13%), ATSPARUMAS (13%) ir VANDUO (11%). Sąrašo gale – TARŠA (9%), TRANSPORTAS (5%) ir ŽELDINIAI (4%).

Vertinimo kategoriją sudaro klausimai. Pavyzdžiui, svarbiausioji kategorija ENERGIJA turi net 18 klausimų, o ŽELDINIAI – 2 klausimus. Už atsakymus į klausimus skiriami kreditai. Kadangi kategorijų „svoriai” skirtingi, todėl ir kreditų “svoris” svyruoja nuo 0.23% ir 0.72%.

Iš visų 8 tvarumo kategorijų surinktų kreditų suma yra pastato tvarumo įvertinimas

Iš viso galima surinkti 100% bendrai iš visų 8 tvarumo kategorijų. Ši šimtabalė BREEAM skalė yra sudalinta į 6 įvertinimo lygius:

10-25 %Acceptable
25-40 %Pass★★
40-55 %Good★★★
55-70 %Very Good★★★★
70-85 %Excellent★★★★★
≥85 %Outstanding★★★★★★
BREEAM įvertinimo lygiai

Vienas tvariausių pasaulio pastatų Bloomberg biuras Londone, sertifikuotas pagal BREEAM 2019 metais, surinko net 99.1 %. Žinoma, tokių pastatų pasaulyje vienetai. Įprastas ir dažniausiai pasitaikantis sertifikavimo lygis yra aukso viduriukas – BREEAM Good ar Very Good.

Lietuvos pastatai paprastai iš karto pasiekia 30-45% (BREEAM Pass ar Good), o įgyvendinus BREEAM vertintojo rekomendacijas, pasiekiama 50-70% (BREEAM Very Good ar Excellent), priklausomai nuo to, kurias rekomendacijas pasirinkta įgyvendinti. Žinant kiekvienos tvarumo kategorijos ir jos kreditų “svorį”, galima modeliuoti norimą įvertinimo lygį, į sertifikavimo krepšelį įtraukiant kliento pasirinktus klausimus.

Turbūt jau smalsu sužinoti, kokie gi tie pastatų tvarumo klausimai? Į tai atsakysiu straipsnių serijoje apie kiekvieną tvarumo kategoriją, todėl maloniai kviečiu skaityti sekančius įrašus.