Nuotraukoje – žalias stogas iš aplankyto Scandinavian Green Roof Institute AB Malmö, Švedija
1. Efektyvumas
BREEAM In-Use padeda identifikuoti resursų taupymo galimybes ir prioritetizuoti investicijas į atnaujinimus. Tai leidžia optimizuoti išteklių suvartojimą ir sumažinti pastato eksploatacijos išlaidas.
- Dažnai diegiamos papildomos elektros ir vandens subapskaitos,
- Analizuojamas viso pastato, atskirų funkcinių zonų, inžinerinių sistemų ir nuomininkų suvartojimas,
- Pradedama rūšiuoti daugiau antrinių žaliavų srautų,
- Atsižvelgiama į BREEAM reikalavimus renkantis naują šildymo, vėsinimo įrangą, apšvietimo ar sanitarinius prietaisus.
2. Nuomininkų pasitenkinimas
BREEAM vertinimo kriterijai apima pastato naudotojų komforto sąlygas, gerbūvį, patogumus. Atitinkamai daugiau dėmesio kreipiama į šių atributų pagerinimą pastato naudotojams. Todėl sertifikuojant didėja darbuotojų pasitenkinimas darbo aplinka:
- švaresnė vidaus oro kokybė,
- didesnis termo komfortas su galimybe patiems pasireguliuoti temperatūrą ar šviežio oro kiekius,
- daugiau geriamojo vandens ir poilsio patogumų,
- papildoma dviračių ar elektromobilių infrastruktūra,
- ergonomiškiau suplanuotos darbo vietos, kuriose užtikrinama dienos šviesa ir vaizdas per langą,
- daugiau žalumos aplink pastatą,
- saugesnis patekimas į pastatą, dviračių saugyklas, parkingą.
3. Reputacija ir sąmoningumas
BREEAM yra tarptautinis, visame pasaulyje atpažįstamas pastato tvarumo įrodymas.
Jis yra itin vertinamas tarptautinių investuotojų, nuomininkų, finansavimo institucijų, nes “kalba” ta pačia kalba visose šalyse. BREEAM vertinimo kriterijai ir įvertinimo lygiai yra analogiški pastatams Lietuvoje, Europoje, Amerikoje, Australijoje… Taip suteikiamas papildomas užtikrintumas dėl pastato kokybės tiems, kurie nėra gerai susipažinę su vietine statybų kokybe, tačiau puikiai pažįsta tarptautinius kokybės ženklus.
BREEAM sertifikavimas plečia pastato valdytojų, savininkų, naudotojų suvokimą apie pastatų tvarumą ir kelia bendrą tvarumo sąmoningumą šiame sektoriuje.
Prieš 10 metų, kai pradėjome dirbti su pastatų tvarumu Lietuvoje, mažai kas buvo apie jį girdėję. Šiandien daugelis rinkos dalyvių yra gerai informuoti apie BREEAM ar LEED, pastatų tvarumas pamažu tampa norma kasdieniniame darbe.
4. Atitikimas reikalavimams
BREEAM sertifikavimo metu įvertinamas faktinis pastato atitikimas konkretiems tvarumo reikalavimams, kaip nurodo BREEAM vertinimo metodika. Toks tvarumo atributų įvardinimas padeda išpildyti augančius tvarumo reikalavimus pastatų sektoriui, įrodyti mažesnį poveikį aplinkai ir atitikti Lietuvos ir ES normas ir reglamentus.
- BREEAM vertinimas apima 8 tvarumo kategorijas – sveikata ir komfortas, energetika, vanduo, transportas, resursai, atsparumas, želdiniai ir sklypo tvarumas, tarša, valdymas.
- Kiekviena kategorija turi savo “svorį”. Pavyzdžiui, energetika yra svarbiausia kategorija ir ji sudaro net 25% viso BREEAM įvertinimo, nes energetinis efektyvumas yra ES prioritetas.
- Kategorijų svorius nustato BREEAM standartą administruojanti organizacija BRE Global, remdamasi vyraujančiomis tendencijomis, ES normomis ir reglamentais.
Energetiškai efektyvūs pastatai dažnai pasiekia aukštesnį BREEAM įvertinimo lygį (BREEAM Excellent ar Outstanding), nes daro mažesnį neigiamą poveikį aplinkai už kitus pastatus.
5. Pozicija rinkoje
Kadangi BREEAM reikalavimai yra vienodi visiems komerciniams pastatams visose šalyse, galima palyginti savo pastato rezultatus su kitais pastatais, esančiais tame pačiame portfelyje, regione ar sektoriuje.
Šiuo metu Lietuvoje jau yra per 130 BREEAM sertifikuotų pastatų ir šis skaičius vis auga. Rinkos vidurkis – BREEAM sertifikatas su Very Good įvertinimu. Tokio tvarumo patvirtinimo tikisi investuotojai, bankai, būsimi ir esami nuomininkai.