Šis straipsnis yra trečioji straipsnių serijos 8 pastatų tvarumo kategorijos – įrašų serija dalis.

TRANSPORTAS

Tikslas – sumažinti vieno žmogaus viename automobilyje kelionių, suteikiant alternatyvius keliavo į pastatą budus.

Kaip pasiekiama?

  • Viešasis transportas. Kuo arčiau stotelė, ir kuo dažnesnis aptarnavimas, tuo daugiau žmonių renkasi atvykti viešuoju, o ne nuosavu automobiliu, nes taip patogiau.
  • Kasdieninės paslaugos „pasiekiamos ranka“. Tai, ko dažniausiai prisireikia, yra netoliese, galima nueiti pėsčiomis – bankomatas, vaistinė, maisto prekių parduotuvė, pan.
  • Dviračių infrastruktūra. Tam, kad žmonės dažniau keliautų dviračiais į darbą, prekybos centrą, ar kt. vietas, jie turi jaustis laukiami. Netoli įėjimo į pastatą jų laukia saugūs dviračių stovai, prie kurių dviratį galima prirakinti bent dviejose vietose (būtinai rėmą!). Stovų užtenka visiems norintiems, stovai įrengti po stogine, apsaugančia dviračius nuo lietaus ir vėjo, su apšvietimu. Jei tai biuras/darbo vieta, dviratininkų patogumui įrengti dušai, persirengimo patalpos, spintelės susidėti reikmenis, rūbų džiovinimo patalpa.
  • Elektromobilių stotelės. Šios infrastruktūros buvimas arti darbo, prekybos centro, namų, kt. vietų, kur dažnai lankomės, paskatina rinktis aplinkai draugiškesnius automobilius, nes naudojimasis jais yra patogus. O darbdaviui palaikant naudojimąsi elektromobiliais, neretai prisideda ir ekonominė paskata.
  • Saugumo užtikrinimas pastato prieigose. Kai sunkusis aptarnaujantis transportas atvyksta kitu keliu ir manevruoja tik jam skirtoje erdvėje, yra apsaugomas pėsčiųjų, dviratininkų ir lengvųjų automobilių srautas. Prie saugumo taip pat prisideda nuorodos, grafinis ženklinimas, takų pažymėjimas ant grindinio.