Kiekvienam pastato gyvavimo etapui skirta atitinkama tvarumo vertinimo metodika. Naujai statomam – naujos statybos standartas BREEAM New Construction ar LEED Building Design and Construction. Veikiančiam pastatui – veikiančio pastato standartas BREEAM In-Use ar LEED Building Operations and Maintenance.

Teoriškai, naujos statybos vertinimas turi prasidėti sulig projektavimu (ar net koncepcijos stadijoje), ir baigiasi po pastato pridavimo. O veikiančio pastato vertinimas galimas tik po pastato pridavimo t.y., kai jis jau yra eksploatuojamas.

Tačiau praktiškai, būna ir kitaip. Štai priežastys, lemiančios, kodėl dažnu atveju renkamasis BREEAM In-Use vietoj BREEAM New Construction net ir naujai statomam pastatui:

  • Lankstumas

Dažnai pasitaiko, kad projektavimas jau artėja į pabaigą, ar net prasidėjusios statybos, kai užsakovas sugalvoja, kad reikėtų pastatą sertifikuoti. Tokiu atveju, veikiančio pastato standartas yra išeitis iš padėties, nes naujai statybai jau per vėlu, o veikiančio pastato vertinimui – pats laikas. Galima iš anksto susipažinti su veikiančio pastato standarto reikalavimais ir pasiruošti sertifikavimui. Tai taip pat leidžia pasiekti tokį įvertinimo lygį, kokio norisi, nes yra laiko paruošiamiesiems darbams, pagerinimams, papildymams.

  • Mažesnė sertifikavimo trukmė ir kaina

Ne paslaptis, kad naujos statybos vertinimas gali būti net dešimtis kartų brangesnis (!), negu veikiančio pastato. Tai lemia ilgas projektavimo ir statybų procesas, trunkantis nuo 18mėn. iki kelių metų. Visą tą laiką būtina „draugauti“ su naujos statybos standartu ir vertinimo komanda. Tuo tarpu, veikiančio pastato vertinimas trunka vos 2-3mėn., na, daugiausiai iki 6mėn. Dėl to ir sertifikavimo kaina prasideda vos nuo 5.000 Eur/pastatui vertinant pagal BREEAM In-Use, ir nuo 15.000 Eur/pastatui vertinant pagal LEED Building Operations and Maintenance.

  • Mažesnė rizika

Naujos statybos atveju privaloma atlikti modeliavimus, analizes, skaičiavimus, kurie brangiai kainuoja, o veikiančio pastato vertinimo atveju tokių išlaidų nėra, nes fiksuojama esama situacija. Taip, lankstumo mažiau, nes kitų inžinerinių sistemų jau nebeįdiegsi, tačiau juk yra galimybė susipažinti su BREEAM In-Use reikalavimais prieš jas diegiant ir iš anksto žinoti, kaip vienas ar kitas sprendinys bus įvertintas sertifikavimo metu. Taigi nėra rizikos prarasti balus ilgai trunkančių projektavimo ir statybos procesų metu.  Be to, sertifikavimo biudžetas išlieka fiksuotas, nes nėra priežasčių jam keistis darbų eigoje.

  • Galimybė modeliuoti įvertinimo lygį iš anksto

Patys aukščiausi pastatų tvarumo įvertinimai BREEAM Outstanding ar LEED Platinum yra pasiekiami ir jau pastatytiems pastatams, tą ne kartą matėme ir Baltijos šalių rinkose (pvz., sostinės verslo centrai Premium, Vertas, 3 burės) . Ar pastatas turi potencialą šiems aukščiausiems pasaulyje pastatų tvarumo įvertinimams galima sužinoti atlikus preliminarų vertinimą, kurio kaina prasideda nuo 1.000 Eur/pastatui, ir trunka vos 1-2mėn. O sužinojus potencialą galima apsispręsti, ar sertifikuotis. Be to, gaunamas ir rekomendacijų sąrašas, ką dar galima padaryti iki sertifikavimo, kad būtų galima pasiekti aukštesnį įvertinimo lygį.

  • Visiškai minimalus užsakovo įsitraukimas

Veikiančio pastato vertinimas reikalauja minimalaus užsakovo komandos įsitraukimo – beveik visą darbą už juos padaro auditorius. Paruošia dokumentus, atsako į klausimyną, t.t. Tuo tarpu naujos statybos atveju reikia žymiai didesnio užsakovo indėlio, kartais net papildomų žmogiškųjų resursų, kad būtų išpildyti naujos statybos standarto reikalavimai.

  • Kalba

Veikiančio pastato vertinimui tinkama esama pastato dokumentacija lietuvių kalba, o naujos statybos atveju reikia versti projekto dokumentaciją į anglų kalbą.

Taigi, veikiančio pastato standarto taikymas naujai statomam objektui gali būti trumpesnis ir mažiau brangus kelias į BREEAM ar LEED sertifikatą.