Nuo šiol ir gyvenamuosius pastatus galima vertinti pagal BREEAM In-Use (BIU) standartą. 2020m. gegužės mėnesį buvo išleista nauja BIU metodikos versija, pagal kurią ne tik atnaujintos komercinių objektų vertinimo gairės, bet ir pirmąkart istorijoje išleista standartas gyvenamųjų pastatų vertinimui. Iki šiol tokios galimybės gyvenamieji pastatai neturėjo.

Pagal šią naująją BREEAM In-Use International SD243-V6.0.0 Residential metodiką galima vertinti tiek individualius, tiek daugiabučius gyvenamuosius pastatus.

Esminiai dalykai, ką naudinga žinoti, norintiems sertifikuoti gyvenamąjį pastatą:

  • AMŽIUS ir BAIGTUMAS

Galima sertifikuoti tiek naujai pastatytą, tiek jau kurį laiką eksploatuojamą namą. Tačiau jei pastato amžius yra iki 5 metų, jo užbaigtumas turi būti >92% ir jis turi būti eksploatuojamas t.y., žmonės ten jau gyvena.

  • UŽIMTUMAS ir EKSPLOATACIJA

Pastatas turi būti įrengtas ir eksploatuojamas – per paskutinius 12 mėn. jo užimtumas buvo >80% ir turimi bent 12 mėnesių normalaus suvartojimo duomenys (elektra, dujos, šaltas/karštas vanduo, šildymas).

  • STATYTOJAS ir GYVENTOJAI

Didžiąją dalį BREEAM įvertinimo sudaro nuo statytojo priklausantys dalykai – lokacija, pastato inžinerinės sistemos, gerbūvis, kt. Tačiau tai – gyvenamojo pastato vertinimas, todėl būtina įvertinti ir visus butus. Apsilankymo butuose metu vertinama:

  • Apšvietimo prietaisai,
  • Sanitarinius prietaisai,
  • Buitinė įranga (indaplovės, skalbimo mašinos)
  • Vėsinimo įranga (jei įsirengta individualiai)

! Privalomai atliekama šių prietaisų ir įrangos fotofiksacija vertinimo įrodymų tikslais.

  • DALINĖ ir PILNA APDAILA

Lengviausia vertinti pastatą, kuriame visi butai statytojo įrengti vienodai – tuomet užtenka aplankyti ir įvertinti tik 20% visų butų.

O jei butai pardavinėjami tik su daline apdaila t.y., kiekvieną butą gyventojai įsirengia individualiai, tokiu atveju būtiną įvertinti kiekvieną butą ir yra reikalingas gyventojų bendradarbiavimas sertifikavimo tikslais.  Jie turi įsileisti auditorių į savo namus, pateikti jam vertinimui reikalingą informaciją, leisti atlikti vertinamų prietaisų ir įrangos fotofiksaciją. Be to, vienas butas gali būti efektyvesnis už kitą, tačiau visų jų rezultatai „bendravardiklinami“ ir sertifikatas išduodamas apibendrintas visam pastatui.