LEED yra amerikietiškas tvarių pastatų vertinimo standartas, sukurtas JAV Žalių pastatų tarybos (US GBC) 1998-aisiais. Per tuos beveik 20 metų šis sertifikatas plačiai paplito po pasaulį kaip tarptautinė geroji tvarumo praktika, ir šiuo metu yra apie 90.000 LEED sertifikuotų/sertifikuojamų pastatų 165 pasaulio šalyse.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design)

LEED, kaip nei vienas kitas pastatų standartas, yra pritaikytas patiems įvairiausiems pastatams, nes skirtingų paskirčių, dydžių ir amžiaus pastatai turi būti vertinami savo grupėse, o ne visi kartu. Pagrindinės yra šios 5 standartų grupės:

LEED Building Design & Construction (BD+C)  (Nauja statyba)
LEED Interior Design & Construction (ID+C)  (Patalpų įrengimas)
LEED Building Operations & Maintenance (OM) (Egzistuojantys pastatai)
LEED Neighborhood Development (ND)          (Teritorijos, kvartalo planavimas)
LEED Homes                                  (Gyvenamieji pastatai)

LEED siekia užtikrinti, kad kiekvienas sertifikuotas pastatas visų pirma atitinka bazinius reikalavimus, o tik po to siekia tvarumo aukštumų. Tuo tikslu kiekvienoje vertinimo sistemoje yra apie 8 privalomuosius reikalavimus, kuriuos privaloma išpildyti siekiant LEED sertifikato. O juos įvykdžius, pastatai toliau vertinami šiose tvarumo kategorijose:

- Location & Transportation (Vieta ir susisiekimas)
- Sustainable Sites (Sklypo tvarumas)
- Water Efficiency (Vanduo)
- Energy & Atmosphere (Energija)
- Materials & Resources (Medžiagos)
- Indoor Environmental Quality (Vidaus mikroklimatas)
- Innovation (Naujovės) -bonus kategorija
- Regional Priority (Įtaka vietovei) -bonus kategorija

LEED standarte, kitaip nei BREEAM, bet kurioje kategorijoje pelnytas taškas yra vienodos reikšmės, nes kategorijos turi vienodus įverčius. Todėl balas iš, pavyzdžiui, vandens kategorijos yra toks pats vertingas, kaip iš energetikos.

Įvykdžius visus privalomuosius reikalavimus, balai iš kiekvienos kategorijos susumuojami ir gautas rezultas lemia LEED įvertinimo lygį, kurių yra keturi:

LEED sertifikavimo lygiai

Naujos statybos, teritorijos planavimo LEED sertifikatai galioja be termino, visą pastato gyvavimo ciklą. O štai egzistuojančių pastatų sertifikatą (LEED EBOM) reikia atnaujinti kas 5 metus. Todėl, kad pastatas per laiką nusidėvi, įvyksta pasikeitimų pastato priežiūros ir valdymo praktikoje, pasikeičia nuomininkai ir pan. Taigi norint palaikyti tą patį, anksčiau įgytą sertifikavimo lygį, reikalinga nuolatinė kontrolė ir reguliarus atsinaujinimas.