„Mm kaip nauja… Net kvepia dažais…“ džiaugiamės užėję į naujai įrengtas patalpas. O žinote, kuom iš tikrųjų kvepia? Formaldehidais ir lakiaisiais organiniais junginiais arba LOJ (angl. VOC). Ir džiaugsmo jie mums nesuteikia. O daugiau galvos skausmo,  kvėpavimo takų problemų, odos niežėjimą, sausų akių pojūtį, ilguoju laikotarpiu net vėžį… Įsivaizduokit, iš tokių „kokybiškų“ medžiagų laimingi tėveliai įrengia mažyliui kambarį, o paskui stebisi, kodėl gi tas vaikas alergiškas ar nuolat kosti?

Taigi kur šios kenksmingos medžiagos mūsų tyko? Visur. Jei nežinočiau, turbūt spėčiau, kad daugiausiai jų yra dažuose, nes dažai neskaniai kvepia. Bet iš tikro, daugiausiai formaldehidų yra klijuotoj medienoj, iš kurios pagaminti mūsų stalai, spintelės, lentynos, laminuotos grindys. Nes tuose gaminiuose daug klijų, o klijai turi daug LOJ. O po to seka kiliminė danga ir kilimai, lubų apdailinės medžiagos, dažai, glaistai, gruntai, izoliacinės medžiagos, t.t. Taigi kyla klausimas, kaip apsisaugoti nuo šiuose gaminiuose slypinčių sveikatai pavojingų medžiagų? Tai paprasta. Tiesiog reikia atidžiai rinktis, ką perkate, o ne tik sekti statybinių medžiagų nuolaidų katalogus 🙂

Medienos gaminių specifikacijoje reikia ieškoti nurodytos formaldehidų klasės. Jei radote E1 klasę, tai žinokite, kad šis gaminys atitinka įprastus EU reglamentus, kurie yra ne naujiena. Taip sakant, ne taip labai ir kenkia, nors sveikatos ir neprideda. O štai E0 klasė atsirado vėliau ir yra žymiai griežtesnė. Vadinasi, ir draugiškesnė mūsų sveikatai. Gaminių su E0 klase pasirinkimas, žinoma, mažesnis, bet dėl sveikatos verta paieškoti. Kai kurios šalys taip pat turi savo skales. Pavyzdžiui, suomiai testuoja ir klasifikuoja gaminius M1, M2 klasėse. Bet jei renkatės iš skirtingų gamintojų produkcijos, verčiau sekti tarptautinį E0, E1 ženklinimą, kad skirtingus gaminius galėtumėte palyginti tarpusavyje. O geriausias ir sveikiausias pasirinkimas, žinoma, yra nulis formaldehidų.

Lakiųjų organinių junginių (LOJ) reikalavimai taikomi dažams, glaistams, klijams (įskaitant plytelių ir kiliminės dangos klijus), sandarinimo medžiagoms, impregnantams, t.t. Kiekvienam gaminiui taikomi skirtingi limitai, bet kaip pavyzdį aptarsiu dažus.

EU šalyse taikoma LOJ norma dažams yra max 30g/litre. Žinoma, čia viršutinė riba, tai reikėtų rinktis dažus su mažesniu kiekiu, pvz., 10g/litre. Tai būna aiškiai parašyta ant pakuotės. Todėl, kai įrenginėjo mano butą, statybininkų prašiau neišmesti pakuočių ir dariausi nuotraukas, kad būčiau tikra dėl naudotų medžiagų.

Nes statybininkai yra labai kūrybingi žmonės, ir turi tiekėjų, parūpinančių medžiagų pigiau. Nes klientui juk pirmiausiai kaina rūpi, o ta baltarusiška kokybė jau antros eilės svarbumo…

Beje, jau yra gaminami ir dažai visai be LOJ (angl. zero VOC). Ypač didelis pasirinkimas JAV ir Kanadoje. Lietuvoje irgi galima įsigyti šių, iš užjūrio atvežtų, produktų pas atstovus. O lietuvių pamėgti kaimyninių šalių gamintojai kol kas tik vykdo EU programą minimum ir gaminių be LOJ rinkai nesiūlo.

Taigi kviečiu atidžiau tyrinėti perkamų gaminių etiketes, drįsti klausti pardavėjų ir prašyti pateikti gaminio specifikacijas, kuriose turi būti surašyta, kokios gaminio charakteristikos testuotos, pagal kokį standartą ir kokioj laboratorijoj. Jei pardavėjas neturi šios informacijos arba atsisako pateikti, tai jau signalas, kad verta suabejoti gaminio kokybe. Ir šiaip klausimai yra gerai. Nes pardavėjai dažnai atsikalbinėja, kad kažko neturi, nes atseit jų niekad niekas neklausia… Arba siūlo pirkti tai, ką visi perka, nes taip jiems patogiau. Todėl aš jums linkiu būti nepatogiais, bet savo sveikatą saugančiais pirkėjais 🙂