Tvarios dovanos

Iki švenčių jau neplanavau rašyti, bet šio tinklaraščio skaitytoja Eglė pasiteiravo, ar nebus temos apie dovanas ir tvarumą šiuo šventiniu laikotarpiu? Tai pagalvojau, kodėl gi nepasidalinus keliomis mintimis.

Pirmiausia pagalvojau apie 5R taisyklę iš dabar skaitomos knygos „Zero Waste Home“. Manau, ji puikiai pritaikoma šventiniu laikotarpiu. Knygos autorė Bea Johnson kadaise buvo paprasta vartotoja, kaip ir daugelis mūsų, bet privertus gyvenimui nutarė supaprastinti gyvenimą ir užsikrėtė azartu mažinti namų atliekų kiekį iki minimumo. Taip susidėliojo jos gyvenimo filosofija, kuri susideda iš 5R:

Iliustracija iš Bea Johnson knygos „Zero waste home. The ultimate guide to simplifying your life“

Atsisakyk. Daug turto pas mus atkeliauja, nes galvojom, kad pravers, nes davė nemokamai ar pirkom vedami jausmų, o ne proto. Šventinis laikotarpis kaip niekas kitas skatina pagausinti savo turtą ir grasina užgriozdinti mūsų lentynas, spintas ir stalčius nereikalingais daiktais. Arba prie to prisidėti mūsų draugų ir artimųjų namuose dovanų forma. Taigi visų pirma reikia paklausti savęs „Ar tas daiktas tikrai reikalingas, bus naudojamas ir džiugins jo savininką ilgiau, nei tik per šventes?“

Mažink. Gal vietoj kelių smulkių dovanų galima pirkti vieną vertingesnę? O gal apskirtai atsisakyti materialių dovanų formų ir dovanoti įspūdžius? Pavyzdžiui, mes su mama jau senokai sutarėm, kad įvairiomis progomis teiksime pirmenybę įspūdžiams ir brangiam kartu praleistam laikui, o ne daiktams, nebent tikrai kažko labai norisi ar reikia.

Naudok dar kartą. Juk dovanoms pakuoti nebūtina pirkti naujo rulono popieriaus, kai namie yra įvairių tam tinkamų atliekų. Pavyzdžiui, viena draugė supakavo mano dovaną atlikusios medžiagos skiautėje (gaila, nenufotografavau). Tiesiog paėmė skiautę, supakavo daiktą, apsiuvo kraštelius, prisiuvo linksmą sagą ir vuolia! Dovana paruošta adresatui 🙂

Perdirbk. Jei gali nepakuoti, nepakuok. Jei jau pakuoji, rinkis popierių, o ne plastiką. Kaip bebūtų, medis ataugs, o popierius sutrūnys. Tačiau su plastiku visai kita istorija, pradedant jo išgavimo procesu ir baigiant šimtais metų, kurių prireikia jam sunykti… Todėl jei tik įmanoma, venkim jo. O įvairias geros būklės pakuotes ir papuošimus verta dėt į stalčių kitiems metams, nereikės pirkti naujų.

Kompostuok. Na, pas mus kompostavimo tradicija (bent kaime pas močiutę) išnyko sulig konteinerių atsiradimu, ir kol kas dar neatbudo naujam ratui. Todėl čia nelabai ką turiu patarti. Deja, kol kas neturim centralizuotos galimybės sukompostuoti kalėdinių mandarinų lupenų, kurių susidarys turbūt ne viena tona…

O mano švenčių filosofija tokia: dovana yra materiali linkėjimo forma.

Jei linki sveikatos – dovanok sveikatą, jei linki džiaugsmo – pats būk to džiaugsmo priežastimi. Su šia intencija šiemet nutariau, kad gaminsiu dovanas pati, kiek tai leis aplinkybės, ir dovanosiu savo draugams ir artimiesiems savo meilę ir laiką, užkoncervuotą naminiuose produktuose, kurių buvo du – granola (tokie sveiki dribsniai pusryčiams) ir aliejus plaukams.

Susipirkau priemones iš anksto, skyriau vieną vakarą granolos gamybai ir prigaminau didelį puodą dovanų (beje, kepiau ant silikoninio takelio, kurį galima išplauti ir nereikia naudoti kepimo popieriaus). O kitą vakarą maišiau aliejus. Taip, laiko sugaišau, bet jis man suteikė daug daugiau džiaugsmo, nei suteiktų stumdymasis akropoliuose, nes gamindama galvojau apie dovanų gavėjus ir klausiau įdomių paskaitų Youtube. Nepalyginamai smagiau, nei sukti n-tąjį ratą prie prekybcentrio tikintis rasti laisvą vietą, ar grumdantis eilinėje eilėje su šimtais kitų dovanų ieškotojų (kas, beje, irgi yra laiko gaišimas, bet ne toks akivaizdus, kaip tikslingai skirtas vakaras).

Granolos paruošiamieji darbai
Granolos kepimas
Aliejų kaukės alchemija (šie buteliukai, žinoma, daugkartinio naudojimo)

Taigi produktus pagaminau, bet tuo procesas nesibaigė. Dovanas reikėjo į kažką supakuoti, o kadangi nenorėjau „gadinti“ popieriaus ar naudoti plastiko, tai granolą pakavau į atlikusius stiklainius. Nuo agurkų ir žirnelių. Pati jų daug neturėjau, tai paprašydavau atlikusios taros kavinėse ar pas draugus. Susirinkau tas „atliekas“, nuvaliau lipdukus, iškaitinau indaplovėje, užklijavau po blizgią snaigę ant dangtelio, ir gavosi puikiausia šventinė pakuotė. Taigi pati dovana valgoma, o stiklainiai šiaip ar taip jau buvo atlieka, tai buvo panaudoti darkart prieš juos išmetant į konteinerį (stiklo, žinoma). Nors gali būti, kad draugai juos ir toliau naudos kokioms nors kruopoms laikyti 🙂  O aliejaus etiketes irgi rašiau ant nuo kažkokios pakuotės atlikusio kartono, tik buteliukus teko nusipirkti, nes tokio dydžio neturėjau.

Taigi pritaikiau pirmąsias 4R, kurių dėka naudojau kiek įmanoma mažiau naujų žaliavų, panaudojau atlikusias medžiagas, ir nesukūriau naujų atliekų. Be to, mano dovanų pakuotes bus galima perdirbti. Pabaigai, žinoma, dovanų iliustracija 🙂

Dovana – naminė granola
Dovana – naminė kaukė plaukams

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *